Vācu mazākumtautību darba grupas trīsdesmitgades forums Dānijā

Ievietots: 2021-12-07 , Latvijas vācu savienība
No 4. līdz 7. novembrim Dānijas reģionā Nordšlēsvigā notika Vācu mazākumtautības darba grupas (AGDM) svinīgais trīsdesmitgades forums. Svētku pasākumā tikās vācu mazākumtautību organizāciju vadītāji un jauniešu pārstāvji no gandrīz 20 valstīm. Arī pasākuma vieta netika izvēlēta nejauši – tieši Nordšlēsvigā vācu mazākumtautība pastāv jau vairāk kā 100 gadus un ir viena no vecākajām, kā arī tieši 6. novembrī tā svinēja tradicionālo Vācu dienu. Nordšlēsvigas vācu biedrības viesmīlība ir pelnījusi īpašu uzslavu!

Latvijas Vācu savienību forumā pārstāvēja tās dibibātāja un padomniece Aina Balaško un valdes priekšēdētāja Ilze Garda.

„Mums bija liels prieks un gods piedalīties šajā svarīgajā notikumā. AGDM organizētais forums pulcē plašu dalībnieku loku no dažādām valstīm, kas ļoti veicina vācu mazākumtautības kopības sajūtas veidošanos un ir unikāla iespēja pieredzes apmaiņai.“ – stāsta Ilze Garda.

Trīsdemit gadu pastāvēšanas vēsturē AGDM ir attīstījusies par vācu mazākumtautību tikšanās punktu. AGDM kā biedri pašlaik darbojas 21 vācu mazākumtautību apvienības, tai skaitā arī Latvijas Vācu savienība.

„Mūsu kolēģi un kolēģes, ar kuriem jau daudzus gadus kopīgi darbojamies AGDM, ir kļuvuši par stabilu mūsu kopienas daļu. Mēs esam kā liela ģimene, kuras biedri ir izkaisīti pa visu Austrumu un Centrāleiropu, kā arī Centrālāziju. Pateicoties AGDM mums ir šī brīnišķīgā iespēja reizi gadā satikties, lai atskatītos uz paveikto un domātu par nākotnes perspektīvām. Kā arī gūt iedvesmu, idejas un atrast jaunus sadarbības partnerus.“ – piedzīvotajā dalās Aina Balaško.

Katra foruma diena bija ļoti veiksmīgi saplānota – kultūras un kopābūšanas brīži mijās ar saturiski intensīvu darbu grupās. Jau pirmajā dienā, 4. novembrī, dalībnieki apmeklēja Haderslebenas Airētāju biedrību, kurā tika atklāta gadadiena, kā arī dalībnieki tika iepazīstināti ar Nodršlēsvigas vācu mazākumtautības biedrības darbu un noritēja pirmā darba grupa.

Otrā tikšanās diena pagāja iepazīstot Dānijas un Vācijas robežreģionu Nordšlesvigu. Vispirms dalībnieki viesojās Zonderburgas Vācu muzejā, kurā noklausījās referātu par jaunā muzeja veidošanos un celtniecību. Otrā pieturas vieta bija Apenrade, kurā Vācu ģimnāzijas audzēkņi dalībniekiem sarīkoja interaktīvu ekskursiju, kā arī vērtīgu un interesantu sarunu ar skolas direktoru Jenu Mitāgu. Nākamā pieturvieta bija Knivsberga – 97 metrus augsts Leduslaikmetā veidojies paugurs, no kura pavērās brīnišķīgs skats pār Baltijas jūru. Pēc tik bagātīgas kultūras programmas, dienas noslēgumā dalībniekiem bija iespēja turpināt savstarpējo pieredzes apmaiņu sarunās.

Foruma trešajā dienā dalībnieki varēja piedalīties Tingfeldas Vācu dienā. Vācu diena ir vācu mazākumtautības organizēts svētku pasākums, kura laikā tās apmeklētāji tiek iepazīstināri ar vācu mazākumtautības kultūru un darbību. Vakarā AGDM Foruma dalībniekus gaidīja 30 gades svinību pasākums ar svētku uzrunām, kā arī jubilejas filmu un plašāku kultūras programmu.

Foruma pēdējā dienā sekoja atskats uz paveikto un kopīgi piedzīvoto, kā arī atvadas no daudziem mīļiem kolēģiem un sadarbības partneriem. Neticami ātri pagāja šīs četras foruma dienas. Bija liels prieks dalīties savās un iepazīties ar citu biedrību nākotnes iecerēm un pieredzi, kā arī gūt jaunus kontaktus sadarbībai. No foruma esam guvuši gan daudz jaunu impulsu, gan iedvesmu aktīvai darbībai.

Atskatoties varam sacīt, ka 30. AGDM forums bija lieliski izdevies un kā vienmēr AGDM ir paveicis izcilu darbu, lai organizētu visu biedru iespēju būt kopā, par ko arī sakām lielu paldies foruma organzētājiem!

Kristina Khizhniakova