Eiropas Senioru tīklam Ālenē ESNA jau 15!

Ievietots: 2023-02-28 , Latvijas vācu savienība
Pirms mēneša, janvārī, rakstījām par Ālenes sadarbības partneru, Dītera un Mehthildes Massinu, viesošanos Latvijā. Vizītes laikā viņi pabija gan Rīgas, gan Dobeles Vācu kultūras biedrībās, kā arī tikās ar Vācijas vēstnieku Rīgā. Savukārt, jau februāra sākumā uz Āleni devās neliela delegācija no Latvijas, lai kopīgi atzīmētu Eiropas Senioru tīkla Ālenē 15. dzimšanas dienu. Vairāk par piedzīvoto stāsta Ventspils Vācu kultūras biedrības vadītāja Māra Kraule.

Visi sadarbības partneri Latvijā, Lietuvā un Igaunijā saņēma ielūgumus piedalīties ESNA 15 gadu jubilejas svinībās 2023.gada 10. un 11.februārī. Latviju pārstāvēja mūsu ilggadējās sadarbības iesācēja, Latvijas Sporta veterānu - senioru savienības valdes locekle no Ventspils, Dace Brakanska, Ventspils Vācu kultūras biedrības priekšsēdētaja Māra Kraule, kā arī Māra Lapiņa no Limbažiem, kas vada skolēnu apmaiņas projektus un Daiga Stūre no Liepājas. No Lietuvas Ālenē viesojās Rita Slaitaite no Lotte kluba Viļņā.

Šajā viesošanās reizē vēl papildus iepazinām Massinu ģimenes lielo brīvprātīgo ieguldījumu sporta vēstures liecību saglabāšanā Ālenē. Ar Dītera iniciatīvu ir iekārtots Sporta muzejs un arhīvs. Sporta arhīvā ir apkopota un sistematizēta informācija par visiem sporta veidiem Ālenē, daudz fotogrāfiju, rakstisku materiālu un priekšmetu, kas saistīti ar sporta vēsturi. Sporta muzejā izvietotie eksponāti liecina par Ālenes sportistu nozīmīgiem sasniegumiem, muzejs iekārtots ļoti interesanti un gaumīgi. Šo darbu Dīters kopā ar domu biedriem veic bez samaksas, brīvprātīgi.

Piektdienas vakarā atklāja izstādi, veltītu ESNA 15 gadu jubilejai. Tā iekārtota Massinu ģimenes mājas pagraba izstāžu zālītē Kulturkeller un sniedz informāciju par aktivitātēm, kas notikušas 15 gadu laikā. Tās ir neskaitāmas tikšanās, tie ir daudzi kontakti Baltijas valstīs un Teltovā, kas atrodas kādreizējā Austrumvācijā, līdzdalība pasākumos, koncertos. Informācija apkopota ceļojumu grāmatās, skatāma fotogrāfijās un avīžu rakstos, dažādi priekšmeti izvietoti informatīvos stendos.

Sestdien mūs sagaidīja nākošais pārsteigums, mūs laipni uzņēma biedrības Jupp-Foto-Club dalībnieki, šī biedrība veidota ar mērķi saglabāt Vestfālenes kalnrūpniecības vēsturi un vairāk kā 25000 fotogrāfijas, kas ir biedrības īpašumā. Akmeņogļu ieguve Ālenē pārtraukta 2000.gadā, un vīri dara visu iespējamo, lai par viņu darbu uzzinātu pēc iespējas vairāk cilvēku, tai skaitā bez maksas organizē apmācību kursus bērniem un jauniešiem. Ar interesi klausījāmies stāstījumu par akmeņogļu ieguvi, apskatījām foto izstādi, kur katra fotogrāfija ir vēstures liecinieks, izbaudījām bijušo ogļraču humoru un noslēgumā viņi mūs cienāja ar garšīgu gulašzupu.

Jubilejas svinību pasākums notika nelielā lokā, piedaloties viesiem, ESNA dalībniekiem un draugiem. Mehthilde Massini bija sagatavojusi prezentāciju par ESNU šajos 15 gados, tā bija plaša informācija, jo paveikts ļoti daudz. Bija patīkami uzklausīt atzinīgos vārdus, kurus viņa veltīja mums, sadarbības partneriem Latvijā. Pasākumu ar dziedātājas Alexandras dziesmām kuplināja Doroteja Loča, kas uz svinībām ieradās no Pencbergas.

Svētku pasākumu filmēja Matiass Tauhe. Kopā ar dzīvesbiedri Heiki un kolēģi Hansu-Dīteru Hanses viņi bez atalgojuma ir radījuši lokālu Ālenes televīziju un savā mājas lapā sniedz informāciju par norisēm pilsētā. Mājas lapā www.AhlenTV.info ir iespējams atrast informāciju par Massinu ģimenes darbošanos, kā arī būs iespēja redzēt filmu par jubilejas pasākumu. Piecpadsmit gadu jubilejas svinības nav ESNA noslēgums, mūsu sadarbība turpināsies, ālenieši jau pamazām pošas braucienam uz Latviju.

Esmu pateicīga Mehthildei un Dīteram par man veltīto uzmanību un savukārt Birsen un Ilmaz Budumlu ģimenei par izmitināšanu un lutināšanu.

Māra Kraule