Helderlīnam 250 – pieejams Tartu jubilejas koncerta ieraksts

Ievietots: 2021-05-19 , Latvijas vācu savienība
2020. gada 20. martā tika atzīmēta Frīdriha Helderlīna 250. gada diena. Pretēji plānotajam, viņa piemiņas dienas koncerts Tartu pilsētā lika ilgi uz sevi gaidīt, lai beidzot, 2021. gada pavasarī tomēr notiktu tiešsaistē un video ierakstā būtu pieejams mums visiem.

Frīdrihs Helderlīns ir vācu dzejnieks, kura literārais mantojums ir iemantojis svarīgu vietu vācu literatūrā. Viņa darbi runā paši par sevi, tāpēc, pirms aicinām veltīt stundu laika koncertam, gribas veltīt dažus vārdus viņa sarežģītajai biogrāfijai. Jo lai gan dzeja dzīvo savu dzīvi, tomēr arī dzīves gājums dāvā iespēju tuvoties un aicina satikties.

Frīdrihs Helderlīns dzimis 1770. gada 20. martā garīdznieka ģimenē. Tikai dažaus gadus pēc Frīdriha piedzimšanas mirst viņa tēvs un māte paliek ar mazo Frīdrihu un tā jaunāko māsiņu. Jau 1774. gadā māte apprecas otreiz, diemžēl arī šis vīrs mirst 5 gadus vēlāk. Šajā laulībā dzimis Helderlīna pusbrālis Karls.

Helderlīna studiju gadi ir iespaidiem un personībām ļoti bagāti – viņš studē pie Hēgeļa, Šellinga un Fichtes, tiekas ar Novali, Gēti un Šilleru, kuru ļoti augsti vērtē. Tie ir tikai daži un mums zināmākie tā laikmeta dižgari, kuru vidū Helderlīns attīstās par dzejnieku. Pēc studiju beigšanas viņš sāk strādāt par mājskolotājuFrankfurtes baņķieru Gontardu ģimenē. Šeit Helderlīns iemīlas skolēna mātē, Susetē, kas kļūst par viņa mūža mīlestību. Kad šis fakts nāk gaismā, Gontardu ģimene Helderlīnam jāatstāj.

Nākamajos gados Helderlīns nomaina vairākas darba vietas, taču jau tad strauji pasliktinās viņa veselības stāvoklis, līdz 1806. gadā viņš tiek uzskatīts par vājprātīgu un piespiedu kārtā ievietots Tībingenes Universitātes klīnikā, kur pavada gandrīz gadu. Pēc izlaišanas no klīnikas kā neārstējams gadījums, atlikušo dzīves laiku Helderlīns pavada Tībingenes galdnieka Cimmera torņa istabā un kļūst par Cimmeru ģimenes daļu.

Koncerta “Turmgeschichte und Hyperion” pirmajā daļā dzirdēsiet 13 dzejoļus no Helderlīna vēlīnās daiļrades, kuri sarakstīti torņa istabā. Berlīnē dzīvojošais komponists Boris Bergmanis sarakstījis klavierciklu “SLOW – Scardanelli Lieder ohne Worte“” tieši šiem dzejoļiem. Helderlīna dzeju, kas parakstīta ar speidonīmu Skardanelli, lasa aktrise Silvina Buhbauera. Savukārt koncerta otrajā daļā būs dzirdami fragmenti no Helderlīna vēstuļu formā sarakstītā romāna “Hiperions”, kurā viņš iemūžinājis savu mūža mīlestību Suseti Diotimas tēlā, bet pats sevi – Hiperiona.

Sakām lielu paldies Tartu vācu biedrībai, par dāvāto iespēju noskatīties šo brīnišķīgo koncertu! Muzikālu un literātu baudījumu vēlot, aicinām izmantot šo iespēju un ļauties vācu literatūras dižgaram Fridriham Helderlīnam. Koncerta ieraksts būs pieejams līdz šī gada 21. jūlijam.

Koncerta video pieejams šeit: https://youtu.be/zDvKmQh_xV0